Послуги

Транспортна ліцензія

Транспортна ліцензія

перейти

Пожежна ліцензія

Пожежна ліцензія

перейти

Медична ліцензія

Медична ліцензія

перейти

Декларація охорони праці

Декларація охорони праці

перейти

Реєстрація юр осіб/фіз осіб-підприємців

Реєстрація юр осіб/фіз осіб-підприємців

перейти

Міграційне право

Міграційне право

перейти

Ліцензія на працевлаштування за кордоном

Ліцензія на працевлаштування за кордоном

перейти

Ліцензія на охоронну діяльність

Ліцензія на охоронну діяльність

перейти

Ліцензування господарської діяльності (Україна)

Деякі види робіт в Україні підлягають обов’язковому ліцензуванню, їх перелік викладено у статті 7 Закону «Про ліцензування видів господарської діяльності». Наприклад, перевезення вантажів, встановлення протипожежних систем та медпрактика передбачають отримання транспортної ліцензії, пожежної ліцензії та медичної ліцензії відповідно. Таким чином здійснюється державний контроль над певними напрямками госпдіяльності, забезпечується безпека та захист соціальних, економічних та інших ключових інтересів держави, суспільства, а також людини.

Відповідно до вітчизняного законодавства ліцензія – право суб’єкта господарювання на ведення діяльності або виконання певних робіт, що підлягають ліцензуванню. Цей дозвільний документ видається органом ліцензування, про що вноситься запис до ліцензійного реєстру.

Найважливішим критерієм під час розгляду держорганом питання стосовно можливості видачі ліцензії є відповідність діяльності суб’єкта ліцензійним умовам. Ці вимоги затверджуються Кабінетом Міністрів України чи іншим уповноваженим органом влади. Ліцумови містять вичерпний перелік вимог до господарської діяльності та перелік документів, які повинен подати заявник для отримання ліцензії.

Законодавство у сфері ліцензування

  1. Головним нормативно-правовим актом у даному питанні є Закон України «Про ліцензування видів господарської діяльності». У ньому зазначено вичерпний перелік діяльності, що підлягає ліцензуванню, уніфікований порядок отримання документа, питання нагляду, контролю та відповідальності за порушення законодавства.

  2. Уповноважені держоргани визначено постановою Уряду «Про затвердження переліку органів ліцензування та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України».

  3. Ліцензійні умови у різних сферах діяльності затверджено відповідними постановами Кабміну.

Транспортна лицензія

Ліцензія на перевезення пасажирів – одна з найбільш популярних серед підприємців. Перевізників часто цікавить: які документи потрібні для перевезення пасажирів, у тому числі на мікроавтобусі, чи потрібна ліцензія на перевезення пасажирів до 8 осіб, ціна ліцензії на перевезення пасажирів та терміни її отримання.

Документи на перевезення пасажирів необхідні для роботи в таксі, перевезення людей легковими автомобілями на замовлення, внутрішніх та міжнародних автобусних перевезень. Пакет документів та сумма державного мита визначені на законодавчому рівні.

Орган ліцензування у цьому випадку – Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека), що знаходиться у Києві. Термін розгляду документів органом влади не може перевищувати 10 днів, період дії ліцензії – безстроковий.

Важливо зазначити, що перевезення пасажирів без ліцензії на автобус усередині країни загрожує накладенням штрафу 17000-34000 гривень. Якщо ліцензія на міжнародні пасажирські перевезення відсутня, підприємець може зіткнутися з конфіскацією транспортного засобу. Ліцензія на міжнародні перевезення пасажирів видається також Укртрансбезпекою.

Крім того, багатьох цікавить чи потрібна ліцензія на вантажоперевезення в Україні у 2022 році. Для транспортування великих обсягів продукції або матеріалів також потрібна ліцензія на перевезення вантажів, видана Укртрансбезпекою. Дозвіл на міжнародні перевезення безстроковий, термін його видачі 3-10 днів. Здійснення вантажоперевезень без такого документа призведе до накладення штрафу до 34 тисяч гривень.

Пожежна ліцензія

Якщо ви плануєте виконувати роботи, пов’язані з встановленням систем пожежогасіння, протидимного захисту, пожежної сигналізації, вогнезахисною обробкою та надавати супутні послуги, вам потрібна ліцензія МНС. Без неї контролюючі органи можуть оштрафувати власника компанії на суму до 34 000 грн.

Пожежна ліцензія (Україна) передбачає подання до ДСНС пакету документів, що містить відомості про співробітників заявника, його матеріально-технічну базу, підтвердження права використання приміщень та обладнання. Ліцензія на протипожежну обробку та монтаж протипожежних систем видається органом ліцензування в електронній формі (про оформлення документа можна дізнатися на офіційному сайті ДСНС). Пожежна ліцензія ціна (мито), за яку оплачується протягом 10 днів після видачі, діє безстроково.

Медична ліцензія

Ліцензія на медичну практику – ключовий документ для тих, хто планує відкрити свій бізнес у сфері медпослуг, приватний чи стоматологічний кабінет. Ліцензування медичної діяльності належить до компетенції МОЗ та має безстроковий характер.

Для отримання цього документа потрібно підтвердити кваліфікацію медперсоналу та наявність обладнаного приміщення, на яке видано акт обстеження щодо його відповідності санітарним нормам для надання медичної допомоги. Крім цього, до різних видів такої діяльності діють окремі вимоги, при виключному дотриманні яких може бути отримана ліцензія на медичну практику.

Отримання цього дозвільного документа є однією з найбільш трудомістких процедур, оскільки вимагає надання цілої низки відомостей про працівників, їх кваліфікаційний рівень та матеріально-технічну базу, що використовується для медпослуг.

Декларація відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці

Відповідно до положень Закону України «Про охорону праці» деякі види діяльності суб’єктів господарювання належать до робіт підвищеної небезпеки. Перелік таких робіт затверджено постановою КМУ від 26.10.2011 № 1107. Йдеться про діяльність, пов’язану з висотними, підземними, водолазними, вибухонебезпечними роботами, піротехнікою, надрокористуванням, ремонтом гідротехнічних споруд, електроустановок, використанням небезпечного обладнання та техніки.

У вищезазначених випадках законодавець зобов’язав підприємців отримувати дозвіл на таку діяльність та зареєструвати декларацію на виконання робіт підвищеної небезпеки. Цю декларацію слід подати до територіальних органів Держпраці для офіційної реєстрації. У декларації на небезпечні роботи необхідно правильно вказати види робіт, кваліфікацію працівників, внутрішні документи підприємства з питань охорони праці, відомості про обладнання та договір зі страховою компанією. Заповнити декларацію з охорони праці з першого разу не так уже й легко, проте допомога досвідчених фахівців суттєво спростить це завдання.